loader
Porady aranżacyjne

Duński design wnętrza - przytulny minimalizm

Wnętrza w stylu Duńskim przyciągają swoją prostotą i oryginalnością, uporządkowaniem, uniwersalnością. Duńskie domy są przestronne, wygodne, ciepłe. Jak osiągnąć taką harmonię i stworzyć duński design?

Duński styl wnętrz – wykończenie

Duńska aranżacja wnętrz zakłada wykorzystanie prostych materiałów i technologii budowlanych: malowanie, bielenie, stosowanie tapet, czasem tynków strukturalnych. Czym charakteryzuje się duński styl wnętrz?

  • Ściany można malować, tapetować, pokrywać tapetę zmywalną, można zastosować tynk strukturalny. W duńskich domach dominuje biel. Niektóre naturalne materiały, takie jak tapeta z korka lub bambusa, mogą być użyte jako element podziału na strefy.
  • Duński styl wnętrz to wykorzystanie naturalnych materiałów, dlatego udekoruj podłogę drewnem. Jest drogie, ale niezawodne, ciepłe i praktyczne. W skrajnych przypadkach odpowiedni jest laminat. Połóż na podłogę dywanik w geometryczny wzór.

Styl duński w domu – czym się cechuje?

Wszystkie pomieszczenia utrzymane są we wspólnym stylu, który cechuje minimalizm, praktyczność i naturalność. Często do wizualnego powiększenia przestrzeni stosuje się panele lustrzane.

Pierwsza zasada duńskiego stylu to dużo naturalnego światła. Styl duński w domu to dużo okien lub odwrotnie, kilka dużych panoramicznych okien, przezroczyste szklane ściany. Wszystko po to, aby wpuścić do domu jak najwięcej światła, rzadko widuje się nawet firanki w oknach.

Jeśli chodzi o lampy, są one wielofunkcyjne, zaawansowane technologicznie. Mogą to być kinkiety i lampy podłogowe w stylu high-tech, minimalistyczne żyrandole, kilka reflektorów i lampy stołowe z abażurami w jasnych odcieniach. Duńczycy kochają designerskie rzeczy, dlatego w ich domach można znaleźć lampy o nietypowych kształtach, a nawet lampy i latarnie przeznaczone do użytku na zewnątrz. Styl duński w domu to najczęściej lampy w stylu:

  • Chromowana zakrzywiona lampa podłogowa.
  • Żyrandole w stylu high-tech z kilkoma rogami i trybami.
  • Lampy stołowe z jasnym kloszem.
  • Kinkiety i lampy w stylu rustykalnym wykonane z naturalnych materiałów.
  • Reflektory umieszczone wzdłuż obwodu sufitu lub w obszarze roboczym.
  • Designerskie lampy żarowe wiszące nad stołem.

Styl hygge wnętrza

Styl hygge wnętrza - meble wykonane z naturalnych materiałów

Duńskie wnętrze to minimum mebli. Te, które są, mają być wygodne, solidne, zwięzłe, praktyczne i… naturalne. Nie oznacza to jednak, że meble we wnętrzach Duńczyków są nudne, wręcz przeciwnie, mieszkańcy Danii wybierają ciekawe i nietypowe modele, które często dostępne są w pojedynczym egzemplarzu. Na przykład może to być stolik kawowy na kółkach z blatem ze starego drewna ściętego w ogródku, stare krzesło kupione na pchlim targu, zestaw wiklinowych mebli.

Styl hygge wnętrza jest przemyślany w najdrobniejszych szczegółach. Nie tu zbędnej półki, szafki ani krzesła. Każdy mebel spełnia swoją określoną funkcję, jest praktyczny i funkcjonalny. Duńczycy cenią sobie przestrzeń. Tylko to, czego potrzebujesz: łóżko i szafka nocna w sypialni, stół, krzesła i blat do pracy w kuchni, sofa i fotele w salonie.

Styl hygge wnętrza można generalnie zbudować w całości na jednym kolorze, takim jak biały lub szary. Często we wnętrzach stosuje się połączenie kolorów: czerni i bieli, beżu i bieli, brązu i mleczności. Stosowana jest również gradacja. Niewiele jest jasnych punktów w duńskim wnętrzu, ale są to: bujna zieleń, jasna sofa lub fotel, tekstylia, wazon, dywan.

Styl hygge kuchnia – jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń roboczą?

Głównym pomieszczeniem w każdym domu jest kuchnia. Tutaj gromadzimy się w gronie najbliższych, często spędzamy razem czas. Jeśli zależy nam na funkcjonalnym pomieszczeniu, odpowiedni będzie tu styl hygge. Kuchnia zaaranżowana w ten sposób to przede wszystkim funkcjonalność i praktyczność. W duńskim wnętrzu, obok wygodnego krzesła, znajduje się lampa vintage, która nie tylko daje światło, ale także sprawia, że kuchnia jest bardziej przytulna. A ściany zdobią plakaty i ramki ze zdjęciami. Ostrożnie dobierane dodatki to jeden z charakterystycznych elementów, jaki ma styl hygge. Kuchnia duńska to maksymalne wykorzystanie naturalnych materiałów. Drewniany stół, wełniany dywan, ceramika, kamień. Właściwe jest użycie materiałów o otwartej fakturze, w surowej formie. Surowa kłoda zamiast stojaka, kamienie w wazonie. Jasne i zimne odcienie sprawiają, że każde pomieszczenie jest oryginalne, a odpowiednio dobrane kolory pomogą stworzyć funkcjonalną, ale przyjemną kuchnię.

Styl duński to najczęściej mała kuchnia połączona z salonem. Tutaj najważniejsze jest prawidłowe podzielenie kuchni na strefy - roboczą i gościnną. Można to zrobić za pomocą akcentu we wnętrzu, na przykład ciekawie zaprojektowanego blatu kuchennego.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz