loader
Porady aranżacyjne

Oświetlenie LED w domowej aranżacji – jak tworzyć nastrojowe wnętrza?

Aby zorganizować odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, potrzebujesz planu. Ten warto wykonać nie tylko w przypadku generalnego remontu, ale także wtedy, gdy zmieniamy już umeblowane pomieszczenie.

Aranżacja oświetlenia w salonie – od czego zacząć?

Od czego zacząć i jak zaplanować oświetlenie salonu? Wyobraź sobie, jak będziesz korzystać z salonu. Na tym etapie ważne jest przemyślenie szczegółów. Czy w twoim ulubionym fotelu i na sofie jest wystarczająco dużo światła, aby czytać? Czy jest wygodne oświetlenie do oglądania telewizji? Im dokładniej przemyślisz scenariusze użytkowania pokoju, tym łatwiejsza będzie aranżacja oświetlenia w salonie.

Teraz narysuj plan mebli i umieść w nim źródła. Podkreśl miejsce montażu urządzeń elektrycznych, ich oczekiwane wymiary, optymalną siłę i kierunek promieni itp. Następnie oblicz siłę oświetlenia, które zostanie wytworzone przez urządzenia elektryczne.

Aranżacja oświetlenia w salonie powinna być przemyślana. Zastanów się, czy lampy będą przeszkadzać w otwieraniu szafek, oślepiać domowników lub utrudniać poruszanie po salonie. Być może niektóre szczegóły będą wymagały poprawy.

Jak powinno się rozplanować nastrojowe oświetlenie LED do salonu?

Bardzo ważne jest, aby w salonie panował odpowiedni klimat. Czasy, gdy salon oświetlała pojedyncza lampa, już dawno minęły. Teraz podział na strefy jest warunkiem stworzenia nie tylko stylowego, ale także przytulnego wnętrza. Wielopoziomowe nastrojowe oświetlenie LED do salonu nadaje pomieszczeniu wyjątkową głębię. W niemal każdym salonie można wyróżnić następujące obszary: relaksu, do czytania, czasem pracy, zabawy. Lampa podłogowa lub lampa stołowa idealnie sprawdzi się w strefie relaksu. Tam, gdzie jest strefa zabawy, optymalnym wyborem jest nastrojowe oświetlenie LED do salonu.

Zwykle oprócz sofy w salonie zawsze znajdzie się miejsce na wygodny fotel i mały stolik kawowy. Świetnie sprawdziłaby się tutaj lampa podłogowa. Jeśli masz wystarczająco wysoki stół, możesz umieścić na nim lampę stołową. Pamiętaj, że odległość źródła światła od podłogi (jeśli używasz lampy podłogowej) musi wynosić co najmniej 125 cm.

Jeśli w pomieszczeniu znajdują się obrazy lub inne dzieła sztuki, pamiętaj o ich zaznaczeniu. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego kinkiety. Z reguły obrazy umieszcza się na wysokości oczu. Tradycyjnie odległość środka obrazu od podłogi powinna wynosić około 150 cm.

Oświetlenie LED pod szafką

Właściwa i funkcjonalna aranżacja oświetlenia w kuchni

Kuchnia to najważniejsze pomieszczenie w każdym domu. Im większa powierzchnia kuchni, tym więcej źródeł światła potrzeba. Aranżacja oświetlenia w kuchni powinna zapewniać komfort gotowania i podawania posiłków.

W obszarze pracy w kuchni oświetlenie powinno być z reguły jasne, aby naczynia były wyraźnie widoczne, natomiast w jadalni zaleca się, aby światło było bardziej stonowane. Lampy mogą dawać różne kolory - ciepłe, zimne lub dzienne. Najlepiej zdecydować się na neutralne światło dzienne, ponieważ nie męczy oczu i pozytywnie wpływa na nasz nastrój.

Właściwa i funkcjonalna aranżacja oświetlenia w kuchni to zastosowanie liniowych lamp LED. Pozwalają oszczędzać energię, świecą jasno i mają długą żywotność. W zależności od rodzaju montażu długie lampy LED mogą być montowane natynkowo lub wpuszczanie.

Jak zrobić aranżacje oświetlenia zewnętrznego domu?

Właściwy dobór światła jest kluczem do komfortu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Aranżacje oświetlenia zewnętrznego domu winno się prowadzić nie tylko do upiększenia budynku, ale też zapewnienia nam bezpieczeństwa. Oświetlony obszar jest mniej atrakcyjny dla nieproszonych gości niż obszar nieoświetlony.

Planując aranżacje oświetlenia zewnętrznego domu, warto zacząć bezpośrednio od oświetlenia samego budynku. Fasada zaczyna wyglądać inaczej, dom zaczyna mieć swój urok i osobowość. Nawet podstawowe lekkie girlandy mogą urozmaicić zewnętrzną część wiejskiego domu i podkreślić jego cechy architektoniczne.

Organizując oświetlenie, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki.

  • Miejsce montażu, a także sposób dostarczenia do niego energii elektrycznej powinno być zaplanowane z wyprzedzeniem.
  • Sprzęt oświetleniowy należy dobierać, biorąc pod uwagę częstotliwość używania konkretnej lampy: niektóre urządzenia będą włączane każdej nocy, a inne tylko w święta.
  • Jasne oświetlenie nie zawsze jest dobrą opcją.
  • Niewskazane jest, aby lampy nadmiernie rozpraszały uwagę. Muszą organicznie wpasować się w zewnętrzną część budynku, a zwłaszcza w krajobraz.
  • Jednym z najważniejszych kryteriów instalacji oświetlenia domu jest brak wpływu na sąsiednie obszary i budynki. Światło nie powinno oślepiać przechodniów ani wpadać do okien innych osób.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz