loader
Porady aranżacyjne

Jak samodzielnie odświeżyć stare meble – pomysły i inspiracje

Masz dość swojej wyświechtanej sofy, ale nie masz pieniędzy na nową? Nie chcesz wyrzucać komody, którą dostałeś od babci, ale jej wygląd dawno przestał być reprezentacyjny? Podpowiemy ci, jak odświeżyć stare meble.

Jak samodzielnie odświeżyć stare meble – proste sposoby

W przeszłości rzeczy raczej naprawiano, niż wyrzucano. Ponadto meble, w które zainwestowano nie tylko pieniądze, ale czas i wysiłek, cieszą zarówno oko, jak i serce. Z biegiem lat rzeczy pokrywają się zadrapaniami i pęknięciami, blakną, łuszczą się i niszczą. Zatem jak samodzielnie odświeżyć stare meble?

Przede wszystkim usuń starą farbę. Będziesz potrzebował roztworu sody kaustycznej, maski i okularów ochronnych, gumowych rękawiczek, fartucha roboczego, pędzli i szpatułek. Lepiej to zrobić na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym garażu. Nakładaj sodę oczyszczoną, aż farba zacznie bulgotać. Za pomocą skrobaka usuń starą warstwę farby. Następnie przetrzyj powierzchnię środkiem odtłuszczającym. Pracując szpatułką, staraj się nie uszkodzić mebli.

Jeśli nie wiesz jak samodzielnie odświeżyć stare meble, użyj bejcy. Świetnie nadaje się do podkreślania piękna starego drewna. Będziesz potrzebował papieru ściernego, odżywki do drewna, gumowych rękawiczek, bejcy, miękkiej szmatki i lakieru. Następnie przeszlifuj meble. Usuń kurz szmatką. Odżywka sprawi, że bejca będzie się rozprowadzać bardziej równomiernie. Nałóż ją w kilku warstwach według uznania.

Uniwersalne pomysły na renowację mebli w domu

Spróbuj farby mlecznej. To najbardziej naturalna farba, zawierająca prawdziwe mleko. Sprzedawana jest w postaci proszku. Z jej pomocą można np. odnowić zniszczone drewniane krzesła. Utrzymuje się bardzo długo i nadaje meblom wygląd vintage. Będziesz potrzebować: podkładu lub szpachli, farb, pędzli, wałka, taśmy maskującej i szlifierki.

Pomysły na renowację mebli w domu tego typu może zrealizować każdy. Usuń starą farbę i lakier. Wygładź wszelkie nierówności. Nałóż równą warstwę podkładu. Po wyschnięciu pomaluj meble wybranym kolorem. Za pomocą taśmy maskującej możesz stworzyć np. kontrastowy wzór w paski!

Inne pomysły na renowację mebli w domu to stosowanie farb lateksowych i olejnych. Farby lateksowe można łatwo zmyć z narzędzi zwykłą wodą. Farbami olejnymi należy pracować na zewnątrz, zmycie takiej farby nie jest takie proste. Ale kolory farb olejnych są bardziej nasycone.

Stary kredens kuchenny

Inspiracje na odświeżenie mebli DIY – podpowiadamy co możesz zrobić w domu

Różne inspiracje na odświeżenie mebli DIY mają na celu rekonstrukcje sprzętów. Jednym z najprostszych sposobów jest farba w sprayu. Dzięki farbie w sprayu odnowienie mebli jest łatwe nawet dla amatorów. Będziesz potrzebować: farby, rękawiczek gumowych, maski i starych ubrań. Należy nałożyć kilka warstw na wyszlifowaną powierzchnię. Używaj szablonów bądź kreatywny, a twoje meble będą wyglądać lepiej niż nowe ze sklepu.

Ciekawe inspiracje na odświeżenie mebli DIY dotyczą zmiany tapicerki. Nie jest to tak trudne, jak się wydaje, zwłaszcza jeśli ponownie tapicerujesz siedzisko krzesła. Będziesz potrzebować nowej tkaniny obiciowej, taśmy bawełnianej, zszywacza meblowego, zszywek, śrubokręta, nożyczek i noża. Usuń gwoździe meblowe, zszywki i tapicerkę. Wytnij potrzebny kawałek materiału z marginesem, zabezpiecz go zszywaczem od dołu. Tkanina powinna ściśle przylegać, w przeciwnym razie szybko ulegnie rozdarciu.

Renowacja starych mebli krok po kroku – jak to zrobić?

Modernizacja starej szafki nie polega tylko na nadaniu jej nowego wyglądu. To także świetna okazja, aby wykazać się kreatywnością, poczuć się jak projektant i stworzyć coś nowego. Osobliwością starych mebli jest to, że nadają wnętrzom charakter klasyczny lub rustykalny. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby je trochę przerobić, tak aby idealnie wpasowały się w nowoczesny wystrój domu czy mieszkania.

Renowacja starych mebli krok po kroku powinna przebiegać następująco:

  • Najpierw usuń starą farbę z powierzchni mebli za pomocą grubego papieru ściernego lub szlifierki elektrycznej.
  • Do usuwania starej farby z powierzchni mebli używaj różnych papierów ściernych – zacznij od gruboziarnistego, a skończ na drobnoziarnistym, dzięki czemu drewno będzie gładkie i matowe.
  • Po usunięciu wszelkich pozostałości oczyść powierzchnię mebla z kurzu.
  • Renowacja starych mebli krok po kroku nie może pomijać naprawy uszkodzeń. Jeżeli na meblu znajdują się wady, których nie da się usunąć papierem ściernym (np. dziury, pęknięcia), należy zastosować specjalną szpachlówkę do drewna, postępując zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Teraz przystąp do dokładnego, równomiernego pokrycia całego mebla farbą.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz