loader
Dekoracja wnętrz

Styl eklektyczny wnętrza - cechy charakterystyczne

Według projektantów każde wnętrze jest eklektyczne. Nawet „czyste” style historyczne, zastępując się nawzajem, przejęły pewne cechy swojego poprzednika. Eklektyzm zaczęto wyróżniać jako odrębny styl od połowy XIX wieku, kiedy zaczęto projektować wnętrza, łącząc klasyczne i nowoczesne rozwiązania.

Styl eklektyczny salon – jak zaaranżować to pomieszczenie?

Dziś eklektyzm to wnętrze, w którym harmonijnie współistnieją dwa lub trzy niezależne style. Podstawa stylu to harmonijne połączenie kilku stylów w jednym wnętrzu, zawiłość, bogata kolorystyka. Jaki powinien być zatem styl eklektyczny? Salon nie powinien być przeciążony.

Nie warto skupiać się na eklektycznych dekoracjach ściennych, lepiej zostawić je gładkie. Po pierwsze taki zabieg „rozładuje” wnętrze. Nie ograniczaj się do bieli, wśród mebli, tekstyliów czy dodatków. Spraw, aby ściany były o ton lub dwa jaśniejsze, lub ciemniejsze niż wybrany odcień, a wnętrze stanie się bardziej holistyczne i wyraziste.

Dekorując podłogę, kieruj się zasadą „ciemnego dołu”. To charakterystyczne rozwiązanie, które wyróżnia styl eklektyczny. Salon powinien kontrastować z podłogą.

Aby meble z różnych epok wyglądały razem, muszą mieć coś zauważalnie wspólnego, na przykład kolor i fakturę obicia lub ten sam zestaw poduszek. W eklektycznym wnętrzu dobrze wyglądają meble o prostych kształtach i neutralnych kolorach.

Indywidualne projekty mogą być również eklektyczne, na przykład, gdy meble o klasycznych kształtach uzupełnione są obiciem z tkaniny o nowoczesnym wzorze,

Jakie powinien być styl eklektyczny - meble w salonie

Jakie meble i przedmioty wykorzystać, aby uzyskać styl eklektyczny? Meble, które pasują do wnętrz to np. termoplastyczny żyrandol o jasnym kolorze i prostym kształcie. Sprawdzi się stylizowana klasyka oraz rozproszone kwiaty i kolory. Solidne krzesło rozjaśni małe przestrzenie. Aksamitna sofa powinna mieć zakrzywione nogi.

Co jeszcze cechuje styl eklektyczny? Meble uzupełnij dodatkami. Np. stylizowane świece, kryształ, akcenty z epoki wiktoriańskiej. Podczas komponowania eklektycznego wnętrza najważniejsze jest, aby nie dać się ponieść emocjom i nie popaść w kicz, z którym często mylony jest eklektyzm. Należy przy tym pamiętać, że kicz jest zawsze eklektyczny, ale nigdy odwrotnie.

W eklektyzmie zawsze obecne są elementy stylów klasycznych. Rozcieńcz wnętrze bielą, czernią, szarością, a nawet najbardziej kolorowe otoczenie stanie się harmonijne i zrównoważone. Stosując sprawdzoną metodę – dekoracyjne poduszki, możesz łatwo udekorować wnętrze. Eklektyzm charakteryzuje się też wykorzystaniem chwytliwych klasycznych opraw oświetleniowych jako centrum kompozycyjnego wnętrza.

styl eklektyczny

Styl eklektyczny kuchnia – funkcjonalna, ale elegancka

Eklektyczna kuchnia to projekt, który pokazuje twoją naturę. Oczywiście wymaga to kreatywności, a często zamierzony efekt można osiągnąć tylko metodą prób i błędów. Jak osiągnąć styl eklektyczny? Kuchnia w tym stylu zawsze jest inna. To, co sprawdza się w przypadku jednej, niekoniecznie musi działać w przypadku innej. Mimo to istnieją pewne podstawowe zasady, które zmieszczą się w nawet najbardziej oryginalnym pomyśle. Dopasowanie szafek kuchennych, blatów, naczyń i ścian w kontrastowych kolorach może być trudne. Pamiętaj, że jeśli wybierzesz więcej niż 4-5 kolorów, będziesz potrzebować jakiegoś elementu wnętrza, który je łączy. Geometryczne kształty to prosty zabieg, który wykorzystuje styl eklektyczny. Kuchnia tego typu wymaga używania półek i dekoracji w tym samym stylu (nowoczesnym, tradycyjnym lub rustykalnym) oraz powtarzanie tych samych kształtów.

Kolejnym posunięciem jest wykorzystanie kolorowego tła kuchni poprzez pomalowanie ścian na jasne i nieoczekiwane kolory, gdzie meble będą utrzymane w neutralnej kolorystyce. Najodważniejszym podejściem jest zastosowanie kontrastowych bloków kolorystycznych.

Styl eklektyczny salon z kuchnią – jak je zaaranżować?

Kuchnia połączona z salonem to w dzisiejszych czasach dość powszechne rozwiązanie. To doskonałe rozwiązanie, jeśli tęsknisz do otwartych, pełnych światła i powietrza przestrzeni, maksymalnego komfortu, który oferuje styl eklektyczny. Salon z kuchnią to rozwiązanie dla przestronnych mieszkań, ale też małych kuchni. Przestronny pokój pozwala na realizację nawet najbardziej nietypowych pomysłów. A w przypadku kawalerek kuchnia i salon w jednym, to czasem jedyna możliwa opcja.

Jak zastosować tu styl eklektyczny? Salon z kuchnią powinien wyglądać harmonijnie, stwarzać wrażenie jednolitego, przestronnego kompleksu, pełnego światła i powietrza.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz