loader
Dekoracja wnętrz

Dekoracje morskie do domu - jakie wybrać?

Styl marynistyczny we wnętrzach zawsze kojarzy się z latem. Słońce, plaża, palmy, rysunki na piasku zmywane ciepłymi, spienionymi, turkusowymi falami. Co pomaga stworzyć takie wrażenie morza i letniego nastroju? Wystrój, meble, kolor, materiały, naczynia, akcesoria, tekstylia domowe – wszystko to ma znaczenie przy aranżacji wnętrz w marynistycznym stylu.

Dodatki w kolorze morskim - Wnętrze w stylu marynistycznym: charakterystyczne cechy

Wnętrze morskie charakteryzuje się obecnością pewnych cech, dzięki którym łatwo je zidentyfikować:

Dodatki w kolorze morskim – mogą to być figurki w postaci ryb, rozgwiazd, kalmarów, koralowców, ośmiornic, meduz czy homarów.

• Inne dodatki w kolorze morskim to modele statków, sterów, wioseł i łodzi, nawigacyjne przyrządy pomiarowe takie jak sekstanty, kompasy, lornetki i lunety, klepsydry i globusy.

• Meble, podobnie jak wystrój utrzymane są w stylu marynistycznym, choć styl kolonialny również będzie tu dobrze pasował. Na przykład oryginalne szafy, regały czy komody, przywodzące na myśl kufry podróżników i odkrywców. Takie meble odmieniają wnętrze, dodając mu nuty awanturnictwa i przygody, charakterystycznej dla epoki wiktoriańskiej.

• Naturalne materiały to także styl marynistyczny. Naturalne obrusy, zasłony, narzuty, poduszki i dywaniki. Meble wykonane są z naturalnego drewna, wikliny lub rattanu w kolorach charakterystycznych dla natury - piaskowy, brązowy, czarny, miodowy, karmelowy, biały.

Dekoracje marynistyczne do salonu i sypialni

Tkaniny to przede wszystkim poduszki. Z rybami i kotwicami, meduzami i ośmiornicami, koralowcami, żaglówkami czy po prostu niebiesko-białymi paskami, które od dawna są symbolem morskiego stylu.

Dekoracje marynistyczne to nawet zwykła zastawa stołowa. Za pomocą samych naczyń możesz stworzyć niesamowite marynistyczne wnętrze nie tylko w salonie lub sypialni, ale też w kuchni. Morze to wdzięczny temat dla projektantów. Dekoracje marynistyczne na naczyniach to muszle, piasek, kamyki, palmy, syreny, a także motywy z piratami, korsarzami, wyspami ze skarbami.

Do wnętrza morskiego pasują wszystkie odcienie niebieskiego: od jasnoniebieskiego i turkusowego po bogaty i głęboki niebieski. W zależności od koncepcji kolor niebieski może być głównym kreatorem atmosfery lub stanowić akcent na jaśniejszym tle. Dobrze dogadują się z nim naturalne elementy morza - piasek, koral, drewno i biel. Morska sypialnia może być spokojniejsza, sprzyjająca relaksowi, zaprojektowana w pastelowych kolorach. Salon z korytarzem można urządzić bardziej kontrastowo, wybierając odcień granatu i bieli. Kuchnia i jadalnia mogą być w tym samym kolorze lub można wprowadzić do wnętrza nuty morskie za pomocą naczyń i akcesoriów.

dekoracje morskie

Jak wybrać morskie dodatki do salonu marynistycznego?

Istnieje kilka odmian stylu, które jednak doskonale się ze sobą łączą. Na przykład za pomocą elementów wyposażenia wnętrz w stylu marynistycznym możesz stworzyć iluzję wybrzeża morskiego. Kolorystyka będzie składać się ze wszystkich odcieni niebieskiego. Sprawdzą się tu również kolory kamyków i piasku. Inną opcją jest symulacja pokładu statku. Tutaj głównymi kolorami będą biały i niebieski. Dozwolone jest dodawanie odcieni piasku i szarości, a także lekkich plam czerwieni. Morskie dodatki do salonu powinny spełniać kilka warunków:

• Materiały muszą być naturalne. Dotyczy to również dekoracji, tekstyliów i akcesoriów.

• W oknach koniecznie należy powiesić zasłony wykonane z lekkich, lejących się tkanin.

• Postarzane meble, najlepiej drewniane, będą pasować do stylu marynistycznego.

Morskie dodatki do salonu to pamiątki i elementy wyposażenia wnętrz, które przywołują skojarzenia z oceanem lub statkami.

Dekoracje marynistyczne na ścianę domu

Styl marynistyczny opiera się na szczegółach. Zakup odpowiednich dekoracji do domu nie jest trudny – najważniejsze, aby były wykonane w tym samym stylu i dobrze się ze sobą komponowały. Takie dekoracje marynistyczne na ścianę to:

• Muszle i rozgwiazdy. Zamiast figurek na kominku, półce, parapecie można postawić tam egzotyczne duże muszle. Świecę z muszelkami, ozdobione nimi ramki na zdjęcia, obrazy na ścianach wpisują się w marynistyczny design.

Dekoracje marynistyczne na ścianę to też kotwice i hełmy. To kolejny popularny motyw w stylu marynistycznym. Zegar ścienny z wahadłem-kotwicą, tekstylia z kotwicami, mogą stać się kluczowym elementem wystroju pokoju.

• Mewy i albatrosy. Styl marynistyczny jest lekki, zwiewny, wszelkie obrazy ptaków morskich tylko wzmacniają ten efekt.

• Ryba. Ich wizerunki świetnie będą się prezentować na fartuszku, pościeli, narzutach czy kafelkach w łazience.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz