loader
Dekoracja wnętrz

Style kompozycji florystycznych w dekoracji wnętrz – nasze propozycje

Dekoracje we wnętrzach pełnią bardzo ważną rolę. Wyjątkowo często dekoracje we wnętrzach wykonywane są z kwiatów. Mogą one przyjmować bardzo różne formy. Popularne są kompozycje florystyczne z żywych kwiatów. Gotowe wiązanki wyglądają bardzo różne. To efekt wykorzystywania przez florystów nie tylko bardzo różnych kwiatów i dodatków. Style we florystyce są bardzo różne, dlatego floryści mogą proponować kompozycje pasujące do różnych wnętrz.

Styl wegetatywny we florystyce: czym się wyróżnia?

Znajomość stylów we florystyce, roślin i środowiska, z którego pochodzą znacznie ułatwia tworzenie efektownych kompozycji. Jednym ze stylów we florystyce jest styl wegetatywny. Jest to jeden z bardziej popularnych stylów florystycznych. Styl wegetatywny we florystyce odznacza się tym, że przy tworzeniu kompozycji wiele floryści inspirują się naturalnym krajobrazem. Rośliny, które wykorzystywane są w kompozycji tworzonej według zasad obowiązujących dla stylu wegetatywnego układa się w taki sposób, aby wyglądały, że rosną obok siebie. W kompozycjach w stylu wegetatywnym na ogół łączone są rośliny, które pochodzą z tej samej strefy klimatycznej. Układając kompozycje w stylu wegetatywnym nie należy sięgać po żadne sztuczne dodatki. Bukiety czy inne kompozycje w stylu wegetatywnym składają się wyłącznie z naturalnych materiałów. Jako dodatki wykorzystywany jest mech, gałęzie, a nawet kamienie. Kompozycje wegetatywne składają się z niewielkiej ilości zarówno roślin, jak i dodatków. Wykonuje się w prostych naczyniach wykonanych z naturalnych materiałów. Kompozycje wegetatywne doskonale prezentują się we wnętrzach w stylu rustykalnym.

Styl dekoracyjny we florystyce: czym się odznacza?

Kolejnym stylem we florystyce jest styl dekoracyjny. Styl dekoracyjny we florystyce uważny jest za najbardziej eleganckich spośród wszystkich stylów florystycznych. Kompozycje w tym stylu tworzy się dobierając rośliny i materiały dekoracyjne kierując się zasadą złotego podziału. Zasada ta została stworzona jeszcze w czasach starożytnych. Zasadę złotego podziału stosuje się wykonując różnorodne kompozycje kwiatowe. Zasada ta stosowana jest nie tylko przy tworzeniu kompozycji z kwiatów ciętych, ale także doniczkowych. Kompozycje w stylu dekoracyjnym mogą przyjmować bardzo różne kształty. Mogą być okrągłe, owalne, trójkątne, a nawet kwadratowe. Do stworzenia doskonałe kompozycji w stylu dekoracyjnym konieczne jest wykorzystanie dużej ilości kwiatów i dodatków. Jeśli chodzi o dodatki, to w kompozycjach tworzonych w stylu dekoracyjnym wykorzystywane są zarówno naturalne, jak i sztuczne dodatki. Floryści sięgają nie tylko po rozmaite wstążki, ale wykorzystują też figurki, koraliki, kokardy, ozdobne szpilki. Kompozycje w stylu dekoracyjnym najlepiej prezentują się w okazałych wnętrzach. Są tworzone na uroczystości (np. na śluby) oraz spotkania o bardzo eleganckim charakterze. Kompozycje w stylu dekoracyjnym mogą być wykonane w różnorodnych naczyniach. Mogą to być zarówno wysokie wazony, jak i niskie donice, jak i koszyki albo dzbany. Do ich wykonania wykorzystuje się kwiaty zróżnicowane pod względem kształtu płatków. Warto dodać, że prawidłowo wykonana kompozycja w stylu dekoracyjnym wygląda tak samo efektownie bez względu na to, z której strony jest oglądana. Warto też pamiętać, że kompozycje przeznaczone na stół, przy którym będzie spożywany posiłek muszą być wykonane tak, aby nie zasłaniały rozmówców.

Styl dekoracyjny we florystyce

Styl strukturalny we florystyce: co oznacza?

Styl strukturalny we florystyce stosowany jest obecnie naprawdę bardzo często. Wykonując kompozycje w tym stylu floryści wykorzystują materiały, które mają taką samą lub zbliżoną strukturę. Dzięki temu gotowa kompozycja ma bardzo spójny charakter. Wykonując kompozycje w stylu strukturalnym chętnie sięgają po kwiaty o zróżnicowanej długości łodyg. Kompozycje w stylu strukturalnym mogą być zarówno symetryczne, jak i asymetryczne. Kompozycje strukturalne tworzone są z bardzo różnych kwiatów. Tworzy się je z kwiatów należących do tego samego gatunku albo wybiera takie, które przyciągają wzrok swoją dużą formą. Wolne przestrzenie między kwiatami wypełnia się zielonymi, naturalnymi dodatkami. Gotowa kompozycja w stylu strukturalnym ma nieregularny kształt. Doskonale prezentuje się we wnętrzach w stylu rustykalnym boho czy prowansalskim. Świetnie też wpisuje się w styl eco. Kompozycje strukturalne bardzo często zamawiane są na śluby i przyjęcia weselne, w szczególności te, które odbywają się w plenerze. W wykonywaniu tych kompozycji znajduje zastosowanie wspomniana zasada złotego podziału.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz