loader
Porady aranżacyjne

Ciepły minimalizm w Twoim domu – jakie dekoracje wybrać?

W aranżacji wnętrz wykorzystywanych jest obecnie wiele różnorodnych stylów. Do tych, które cieszą się naprawdę bardzo dużą popularnością zalicza się styl minimalistyczny. Jego popularność nie jest przypadkowa – styl minimalistyczny ma mnóstwo zalet.

Styl minimalistyczny we wnętrzach: jakie są jego cechy charakterystyczne?

Korzeni stylu minimalistycznego można upatrywać w Kraju Kwitnącej Wiśni i filozofii Zen. Dla stylu minimalistycznego charakterystyczne jest unikanie nadmiernej ilości dekoracji i ozdób, prostota kształtów i kolorów. We wnętrzach zaaranżowanych w stylu minimalistycznym liczba elementów wyposażenia jest ograniczona tylko do tych, które są niezbędne w codziennym funkcjonowaniu. Dla stylu minimalistycznego charakterystyczne jest też wykorzystywanie wyłącznie mebli wykonanych z materiałów w pierwszych gatunku. W minimalistycznych wnętrzach brak jest także zbędnych dekoracji. Decydując się na aranżację wnętrza w stylu minimalistycznym można zapomnieć o ustawianiu w salonie czy sypialni rozmaitych bibelotów. Ściany są gładkie i malowane na biały kolor. Może pojawić się także kolor popielaty i różne odcienie szarości. W stylu minimalistycznym można stworzyć każde wnętrze: salon, kuchnię, łazienkę.

Czy styl minimalistyczny da się ocieplić?

Styl minimalistyczny podoba się bardzo wielu osobom. Nie brakuje też takich osób, które chętnie aranżowałyby swoje domy i mieszkania w tym stylu, gdyby był on trochę mniej sterylny. Okazuje się, że możliwy jest ciepły minimalizm. Minimalistycznie zaaranżowane wnętrza można ocieplić wykorzystując rozmaite rozwiązania. W aranżacjach w stylu minimalistycznym wykorzystywane są meble o bardzo prostych kształtach  i lakierowanych na wysoki połysk frontach. Chcąc ocieplić wnętrze w stylu minimalistycznym wystarczy wybrać meble, których fronty mają drewniane wstawki. Drewniane blaty czy szuflady sprawią, że ascetyczne w kształcie i kolorze (najczęściej meble są białe) meble nabiorą więcej ciepła. Ponadto drewniane wstawki staną się ich atrakcyjną dekoracją. Wstawki mogą być wykonane zarówno z drewna w jasnym, jak i ciemnym kolorze. Z powodzeniem też można wykorzystać je w aranżacji każdego pomieszczenia. Doskonałym sposobem na ocieplenie wnętrza zaaranżowanego w stylu minimalistycznym jest też wprowadzenie do niego ciepłych barw. Doskonale w tym przypadku sprawdzą się różne odcienie żółci i czerwieni. Wykorzystanie kolorów z ciepłej palety barw to najlepszy, najprostszy i jednocześnie najtańszy sposób na przytulny minimalizm. Do tego metamorfoza wnętrza może odbyć się w bardzo krótkim czasie. Wprowadzenie ciepłych barw do minimalistycznie zaaranżowanego wnętrza sprawi, że stanie się ono bardziej przytulne, a jednocześnie zachowa całą swoją prostotę.

Minimalistyczne dekoracje

Jakie minimalistyczne dekoracje wybrać?

Wnętrza zaaranżowane w stylu minimalistycznym odznaczają się prostotą i funkcjonalnością. Dekoracje w tych wnętrzach oczywiści także się pojawiają, ale w bardzo ograniczonej ilości. W roli dekoracji minimalistycznie urządzonych wnętrz najchętniej wykorzystywane są obrazy. Osoby, które chcą ocieplić minimalistycznie zaaranżowane pomieszczenia nie są skazane wyłącznie na obrazy. Doskonałym sposobem na ocieplenie chłodnego wnętrza jest wprowadzenie do niego tkanin. Mogą to być zarówno miękkie poduchy ułożone na sofie czy kanapie, jak i mięsiste zasłony i narzuty. Miłośnicy dywanów także nie muszą z nich rezygnować. Oczywiście kolorystyka tkanin powinna być monochromatyczna. W minimalistycznych aranżacjach wnętrz bardzo ważną rolę odgrywa światło. We wnętrzach w tym stylu najlepiej sprawdzą się proste i nie rzucające się w oczy lampy. Będą one jednocześnie praktyczne i dekoracyjne. W minimalistycznym wnętrzu znajdzie się też miejsce dla wazonów i innych szklanych dekoracji. Dekoracje te powinny odznaczać się prostymi kształtami. Dobrze sprawdzą się też proste dekoracje z drewna i cementu. Wprowadzając minimalistyczne dekoracje koniecznie należy pamiętać o kilku szczegółach. Przede wszystkim dekoracje te powinny odznaczać się prostymi kształtami. Ponadto powinny być utrzymane w stonowanej kolorystyce. Do stylu minimalistycznego pasuje nie tylko biel i odcienie szarości, ale także popiel, granat, czerń i beże. Aby ożywić i ocieplić minimalistyczne wnętrza wprowadzamy do nich barwy z ciepłej palety czyli na przykład dodatki w  pomarańczowym kolorze. Oczywiście z ilością barw i dekoracji w minimalistycznym wnętrzu nie należy przesadzać, gdyż straci on swój charakter, a aranżacja przestanie być spójna i harmonijna.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz