Ekskluzywne rzeźby do salonu i pokoju dziennego
Rzeźba to jeden z działów sztuki...
Wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, że w nowoczesnych wnętrzach musimy zmieścić i wpasować stare, antyczne czy po prostu wiekowe meble. Czy to możliwe? Czy da się pogodzić meble vintage z nowoczesnym stylem?
Zaletą wielu starych krzeseł jest materiał, z którego zostały wykonane. Większość mebli wykonana jest z drewna, a wiele z nich nie wymaga nawet renowacji, poza tym doskonale komponują się we wnętrzach nowoczesnych jadalni lub stają się dodatkiem do domowego biura. Jednym z nowoczesnych metod aranżacji jest styl skandynawski. Utrzymany w tym stylu nowoczesny salon ze starymi meblami wygląda bardzo atrakcyjnie. Skandynawowie cenią sobie różnorodność faktur i naturalnych materiałów w swoich wnętrzach, dlatego stara szafka nocna idealnie wkomponuje się w wystrój. Dzięki swojej konstrukcji takie meble wyglądają na lżejsze, a sam nowoczesny salon ze starymi meblami wydaję się większy niż w rzeczywistości.
Wyobraź sobie, że odziedziczyłeś luksusowy, ale niemodny, masywny kredens, komodę lub wieszak vintage. Często pozbywamy się takich rzeczy, bo wydaje się nam, że trudno je zastosować w nowoczesnym wnętrzu. Tymczasem wystarczy kilka trików, aby wpasować antyki w nowoczesnym wnętrzu.
Na samym początku zapoznaj się z istniejącymi meblami, które chcesz zachować. Pomoże to harmonijnie zaaranżować rzeczy vintage w nowoczesnym wnętrzu. Na przykład ciężki kredens jako centralny element nowoczesnej jadalni lub stara sofa, która może tchnąć nowe życie w eklektycznym salonie. Oczywiście, aby wpasować antyki w nowoczesnym wnętrzu, musisz je nieco „zaktualizować”.
Istnieje wiele sposobów na przywrócenie elementów wyposażenia wnętrz. Rzemieślnicy są w stanie nie tylko naprawić mebel, ale także dodatkowo go ozdobić. Tak więc meble w starym stylu można ozdobić intarsją, malowaniem lub rzeźbieniem.
Pamiętaj, że stare meble powinny być w centrum uwagi. Im starsza rzecz, tym atrakcyjniejsza! Jeśli masz tylko jeden mebel w stylu vintage, można go podkreślić oświetleniem, podziałem na strefy lub pomalować na jasny kolor. Kompletując stare meble w nowoczesnym wnętrzu, nie zapominaj, że istnieje ważna zasada równowagi kolorów: 60-30-10. Oznacza to, że w każdym pomieszczeniu należy zachować proporcje: 60% koloru głównego, 30% koloru drugorzędnego i 10% akcentu. Kolory drugorzędne i podstawowe powinny być neutralne, a dla akcentów lepiej wybrać jasne nasycone odcienie.
Dokonywanie dokładnych pomiarów istniejących mebli jest niezwykle ważne. Tak jak we wszystkich innych przypadkach projektowania. Wprowadzając detale retro do nowoczesnego wnętrza, nie zamieniaj mieszkania czy domu w magazyn. Często właściciele domów nie wyrzucają rzeczy, które odziedziczyli, z poczucia winy lub przyzwyczajenia. Pamiętaj jednak, że należy je umieścić w przestrzeni w sposób funkcjonalny. Nie chodzi o to, abyś stworzył w mieszkaniu muzeum. Twoje stare meble w nowoczesnym wnętrzu mają łączyć w sobie nowoczesność i vintage. Sam salon powinien być przede wszystkim przytulny.
Stare meble z lat 70. Czy 80. pod wieloma względami nie ustępują dzisiejszym. Nawet stara meblościanka w nowoczesnym wnętrzu może być funkcjonalna i atrakcyjna, jeśli chodzi o design. Projektanci kiedyś nie dbali o swoją sławę, ale o wygodę użytkowników. Drewniane biurko można łatwo „zaprzyjaźnić się” z nowoczesnym krzesłem i sprzętem komputerowym – jego surowy wygląd w sam raz nadaje się do urządzania mini-biura.
Dziś u szczytu popularności są okrągłe dębowe stoły do kuchni. Aby móc z nich korzystać, należy je oczyścić z lakieru i zabezpieczyć specjalnym olejem. W razie potrzeby można je po prostu przemalować. Z kolei stara meblościanka w nowoczesnym wnętrzu sprawdzi się np. w eklektycznym stylu.
W takich wnętrzach sprawdzą się też stare fotele. Te z końca zeszłego wieku projektanci oparli na konstruktywizmie lat 20., więc krzesła są lekkie i zwięzłe. Nie zajmują dużo miejsca i można je łatwo przenosić. Odmalowane i zmodernizowane fotele z mocną drewnianą ramą idealnie pasują do nowoczesnego wnętrza z akcentami retro. Doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach w stylu loftowym. Jeśli są masywne, tym bardziej można je ustawić nawet jako centralny punkt pokoju czy to salon, czy jadalnia połączona z kuchnią. Nie mniej interesujące są masywne stoły, nawet te wyprodukowane jeszcze przed wojną. Zwłaszcza meble gdańskie.
Czytanie wymaga ciszy, spokoju i skupienia. Podpowiemy wam, jak w prosty sposób urządzić kącik...
Czytaj więcejJesienny klimat pasuje do wnętrz o różnej stylistyce – od minimalizmu po klasykę. A...
Czytaj więcejKażdy z nas od czasu do czasu potrzebuje zwolnić, posłuchać siebie, zrelaksować się i...
Czytaj więcejRzeźba to jeden z działów sztuki...
Okazji do wręczania prezentów jest całe...
Komoda to mebel, który ma długą historię...
Komentarze (0)
Zostaw komentarz