loader
Dekoracja wnętrz

Industrialny styl aranżacji: Surowy urok

Industrialny styl narodził się w Stanach Zjednoczonych, jednak opinie na temat czasu jego powstania są podzielone. Niektórzy uważają, że industrialny styl powstał w latach 90. XIX. Wszędzie otwierano nowe przedsiębiorstwa, całe okręgi fabryczne. I na tym tle ukształtowała się estetyka urbanistyki, która wyróżniała się jako odrębny styl literatury, muzyki, mody i architektury wnętrz.

Industrialny styl wnętrza – kluczowe cechy

Inni narodziny kierunku kojarzą z Wielkim Kryzysem lat 30. Kiedy manufaktury i fabryki zostały zmuszone do zamknięcia lub przeniesione na obrzeża, właściciele zaczęli wynajmować nieużywane budynki na mieszkania. A jeśli początkowo temat industrialny jako przestrzeń życiowa kojarzony był z kryzysem gospodarczym, to bliżej lat 70. zaczęto niezwykle doceniać oryginalność projektów takich budynków.

Tereny fabryczne zamieniono na biura, bary, galerie sztuki, hotele i sklepy. Stamtąd styl industrialny przeniósł się do wnętrz mieszkalnych: zarówno w dawnych obiektach przemysłowych, jak i w standardowych mieszkaniach z industrialnymi dodatkami. Industrialny styl wnętrza jest najczęściej stosowany w domach o powierzchni powyżej 100 m2. Na obiektach o mniejszej powierzchni wskazane jest użycie tylko niektórych elementów. Kluczowe cechy, jakie ma industrialny styl wnętrza to:

  • Wysokie sufity.
  • Duże powierzchnie pomieszczeń.
  • Duże okna.
  • Beton i metal jako przodujące materiały wykończeniowe.
  • Minimalistyczny wystrój

Jak prezentuje się wnętrze industrialne nowoczesne?

Podstawą urządzania pomieszczeń w stylu industrialnym są materiały o wyrazistej fakturze: beton, szorstki tynk, surowe i postarzane drewno, dziki kamień, cegła, metal. Sam metal powinien być matowy, ze śladami rdzy, utlenienia lub zużycia. Żelazo, stal, aluminium idealnie nadają się na wnętrze industrialne nowoczesne. Błyszczący mosiądz i złoto nie są odpowiednie, swoim połyskiem naruszą integralność stylu. Części żelazne i aluminiowe mogą imitować pręt zbrojeniowy.

Stylizowane lub prawdziwe rury, belki, kanały powietrzne, trzeba połączyć z fakturami drewna, kamienia. Wnętrze industrialne nowoczesne to proste rozwiązania wykończeniowe:

  • Ściany można pokryć tynkiem, wyłożyć cegłami (lub stworzyć imitację muru). Efektownie prezentują się gołe betonowe ściany, na których widoczne są pęknięcia i nierówności.
  • Sufit można po prostu wybielić, odpowiednie są również matowe tkaniny rozciągliwe lub jednopoziomowa konstrukcja z płyt gipsowo-kartonowych. Odpowiednie jest połączenie z belkami stalowymi w neutralnym jasnym odcieniu.
  • Optymalny rodzaj podłogi: beton samopoziomujący, drewno (deska lub laminat), płytki (matowe płytki wielkoformatowe w kolorze szarym, ciemnobrązowym, szarym), trwałe linoleum w odcieniach szarości.

Ekskluzywne meble industrialne

Ekskluzywne meble industrialne – czyli jakie?

Meble w stylu industrialnym są zwięzłe i proste. Formy są przejrzyste, z metalowymi ramami, drewnianymi elementami, skromnymi wykończeniami. Ekskluzywne meble industrialne to sofy i fotele z gładką tapicerką materiałową w neutralnych odcieniach. Co na pewno się nie sprawdzi, to krzesło Walther, ławka, zbyt jaskrawe i kolorowe kolory. Jeśli wnętrze jest eklektyczne, wówczas obiekty zarówno o nowoczesnym, jak i klasycznym designie dobrze wpasują się w otoczenie o szorstkich fakturach.

Często część niektórych urządzeń przemysłowych pełni funkcję podstawy mebli. Możesz też wymyślić nowy cel dla znanych rzeczy: zamień drewniane pudełka w stołki lub stół, zrób starą metalową szafkę z sekcjami regałów, zacznij używać drabiny jako półek. Stół do jadalni w stylu industrialnym może pełnić funkcję dawnego stołu warsztatowego.

Ekskluzywne meble industrialne bywają duże (ogromna sofa, długa komoda, efektowny blat). Duże obiekty równoważą otwartą przestrzeń. Główną zasadą lokalizacji jest wyspa: sofy naprzeciwko siebie, pośrodku stolik kawowy.

Jak stworzyć dekoracje w stylu industrialnym?

Główną ideą jest minimalizm. Pojedyncze, przyciągające wzrok detale stanowią akcenty. Dekoracje w stylu industrialnym to np.:

  • Ogromne abstrakcyjne obrazy.
  • Stare znaki drogowe.
  • Fotografie czarno-białe w szerokim passe-partout.
  • Obiekty artystyczne.
  • Elementy kultury ulicznej: graffiti, szyldy, billboardy, latarnie.
  • Duże lustra

Na dekoracje w stylu industrialnym nadaje się wszystko, co przypomina motyw fabryczny: kolekcja kranów na półkach, grupa kół zębatych na ścianie, żelazne rury jako podstawa stojaka. Aby mieszkanie nadawało się do zamieszkania, stosuje się tekstylia - puszysty dywan, zużyte dywaniki, dekoracyjne poduszki w różnych kolorach. Żywe rośliny w donicach podłogowych to najprostszy sposób na złagodzenie ascetycznego otoczenia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz