loader
Porady aranżacyjne

Czy szkło kryształowe to kryształ? Jakie naczynia kryształowe wybrać?

Kryształy i szkło kryształowe wraca od łask i znów staje się modnym elementem wystroju salonu

Szkło kryształowe a kryształ – jaka jest różnica?

Jak odróżnić kryształ od zwykłego szkła? Różnica między tymi dwoma materiałami na pierwszy rzut oka jest niewielka, ale specjalista lub naukowiec-amator jest w stanie na pierwszy rzut oka odróżnić szkło kryształowe.

Zatem jakie są różnice, jeśli chodzi o szkło kryształowe a kryształ? Konieczne jest doprecyzowanie pojęć i prawidłowe ich zdefiniowanie. Szkło ma pełny odcień w zależności od użytych składników (zielonkawy odcień przy zastosowaniu tlenku żelaza), kryształ jest zawsze przezroczysty, półprzezroczysty. Odpowiednio wypolerowany kryształ staje się przezroczysty, ma zaokrąglone krawędzie i powierzchnie pięknie odbijające światło. Kryształ na pierwszy rzut oka błyszczy, a poprzez przechodzące przez niego światło widać szeroką gamę barw.

Jeśli chodzi o szkło kryształowe a kryształ, to szkło nie świeci i nie odbija promieni świetlnych. Kryształ jest staranniej przetworzony. Jego krawędzie są bardzo cienkie. Krawędzie produktów szklanych są ostrzejsze i mocniejsze. Porównując dwie identyczne części, kryształ zawsze będzie cięższy, jego waga będzie większa ze względu na ołów.

Jak powstaje szkło kryształowe – co warto wiedzieć?

Już starożytnej Mezopotamii używano szkła z dodatkiem ołowiu dla zwiększenia wytrzymałości. W średniowiecznej Europie mozaiki i witraże wykonywano z kolorowego szkła z dodatkiem ołowiu. W XVII wieku Brytyjczycy uzyskali szkło o składzie zbliżonym do współczesnego kryształu - zawierający w swoim składzie 30-35% tlenku ołowiu, a w XIX wieku Francuzi udoskonalili go i zaczęli produkować masowo. Jednak w XX wieku zastąpiono go nowym materiałem – szkłem kryształowym. Ale jak powstaje szkło kryształowe?

Szkło kryształowe ma wygląd kryształu, ale jest znacznie mocniejsze i bezpieczniejsze: zawiera mniej tlenku ołowiu i sodu lub nie zawiera go wcale. Zamiast tego stosuje się inne nieszkodliwe pierwiastki - tlenek potasu i cynku, baru lub magnezu. Jeśli produkt zawiera mniej niż 4% ołowiu, jest to po prostu szkło, od 10 do 20% to szkło kryształowe, a 24-30% to kryształ.

To jak powstaje szkło kryształowe, zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Najczęściej szkło kryształowe produkuje się w technologii TRITAN. Zamiast tlenku ołowiu stosuje się tu tlenek tytanu, który nadaje szkłu wytrzymałości, a cyrkon odpowiada za połysk i przezroczystość. Co ważne, kompozycja ta jest całkowicie nieszkodliwa dla zdrowia, gdyż nie zawiera metali ciężkich.

Wyroby formowane są w wysokich temperaturach, utwardzane w specjalny sposób – od 15 do 70 stopni, po czym są schładzane, przedmuchiwane sprężonym powietrzem pod ciśnieniem i szlifowane. Krawędź odcinana jest na zimno – za pomocą lasera, dzięki czemu jest bardzo cienka i równa oraz nie niszczy się, nawet pod wpływem uderzenia.

Naczynia kryształowe

Jak sprawdzić autentyczność kryształu i się nie pomylić?

Istnieje wiele podróbek kryształowych naczyń. Warto zatem wiedzieć jak sprawdzić autentyczność kryształu. Zbyt niska cena to jeden z niepokojących sygnałów, że zamiast taniego kryształu zaoferowano ci na przykład drogie, zwykłe szkło. Poziom cen produktów kryształowych jest taki sam u większości renomowanych sprzedawców. Jeśli cena jest zbyt niska, to znak, że produkt może być podróbką.

A jak sprawdzić autentyczność kryształu przy zakupie? Cena nie jest jedynym kluczem do identyfikacji kryształu. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech prawdziwego kryształu, jest wysoki połysk. Naczynia kryształowe wyróżniają się wyjątkowym załamaniem światła, podczas gdy zwykłe szkło lub plastik akrylowy, najczęściej stosowane materiały imitujące kryształ, nie mają tej właściwości.

Naczynia kryształowe i ich zalety

Kryształ jest znacznie solidniejszym i wytrzymalszym materiałem niż zwykłe szkło, dzięki czemu jest mniej podatny na pękanie podczas codziennego użytkowania. Wysokiej jakości naczynia kryształowe mogą ci służyć przez pokolenia.

Wytrzymałość kryształu pozwala również na drobniejsze cięcie bez ryzyka stłuczenia, podczas gdy zwykłe szkło musi zachować określony poziom grubości. Przy wyborze kieliszków do wina jest to szczególnie ważny czynnik, gdyż cienka krawędź znacznie poprawia doznania degustacyjne. Naczynia kryształowe cechuje naturalne piękno. Wysokiej jakości kryształowy kieliszek do wina poprawia smak wina, pozwalając mu oddychać, a ekspozycja na tlen na całej powierzchni pozwala na subtelniejszą degustację. Na przykład kryształowe coupe idealnie nadają się do koktajli szampana oraz nadają tostom odrobinę blasku w stylu lat 20. XX wieku. Kieliszki koktajlowe są dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach, od klasycznych kieliszków do martini po inspirowane tropikami kieliszki do drinków, idealne do serwowania mieszanek.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz