loader
Porady aranżacyjne

Jak urządzić mieszkanie w stylu etno?

Historia powstania stylu etnicznego sięga odległej przeszłości. Najpierw wyprawy krzyżowe, a potem podróże Wieku Odkryć poszerzyły horyzonty europejczyków i zapoznały ich z innymi kulturami i ich zwyczajami.

Jak powstał styl etno – wnętrza inne niż wszystkie

Zatem, jak powstał styl etno? Wnętrza europejskie zaczęto wypełniać etnicznymi dekoracjami i meblami. I to pomimo faktu, że każdy kraj domyślnie ma swój własny styl, ukształtowany na przestrzeni wieków. Ogólnie rzecz biorąc, każdy kierunek stylu etnicznego ma tło historyczne. Jest to hołd złożony tradycjom danego regionu, narodowości, a nawet religii.

Tak powstają wnętrza stylizowane na styl indyjski, japoński czy afrykański. Oczywiście nie zawsze wypada dokładnie naśladować życie innych krajów – niektóre techniki i przedmioty są archaiczne i nie funkcjonalne, co zaprzecza idei, z jaką wiążę się styl etno. Wnętrza wyróżnia zatem charakterystyczna kolorystyka, dekoracyjne artefakty i elementy konstrukcyjne typowe dla wybranego stylu. Inteligentnie wkomponowane w przestrzeń życiową, wyglądają stylowo i oryginalnie.

Styl etniczny wnętrza - cechy wystroju

Trendów w etnicznym stylu wnętrz jest wiele. Każdy z nich jest indywidualny, ma swoje niepowtarzalne cechy i nadaje pomieszczeniu klimat. Czym wyróżnia się styl etniczny? Wnętrza tego typu łączą następujące cechy:

  • Wyjątkowość każdego stylu etnicznego kształtuje się pod wpływem klimatu, położenia geograficznego, rozwoju historycznego i kulturalnego oraz sposobu życia danego społeczeństwa.
  • Prawie wszystkie style etniczne zawierają lokalną filozofię lub religię i ich elementy.
  • Naturalność to coś, co wyróżnia styl etniczny. Wnętrza są autentyczne, jasne i rozpoznawalne.
  • We wnętrzu zastosowano naturalne, lokalne materiały - kamień, drewno, glinę z określonego regionu.
  • Charakterystyczne ozdoby i wzory sprawiają, że łatwość odróżnić regionalny styl.
  • Każdy styl ma swoją specyficzną paletę; gama kolorów w stylach etnicznych jest bardzo szeroka.
  • Wystrój, meble, naczynia i tekstylia są również typowe, często służąc jako punkt wyjścia dla tych, którzy chcą stworzyć w domu imitację stylu etnicznego.

Salon w stylu etno

Wnętrze w stylu etno – różnorodne kierunki

Aby wprowadzić egzotykę etnicznego stylu do wnętrza, wystarczy dodać pewne odniesienia do ulubionej kultury. Jest to łatwe do zrobienia, jeśli masz pojęcie o podstawowych cechach najpopularniejszych trendów w projektowaniu etnicznym.

  • Wnętrze w stylu etno afrykańskim. Afrykański styl etniczny jest dynamiczny i energiczny. Opiera się na kontraście dość spokojnej podstawy i jasnych, aktywnych dodatków. Typowa paleta kolorów w stylu afrykańskim: Ochra, Beż i piasek, Biały, Czarny, Odcienie brązu i ziemi, Ciemnozielony. Wnętrza ozdobione tkaninami, totemami, figurkami zwierząt, obrazami i kolorową ceramiką – tworzą wyraz afrykańskiego designu.
  • Wnętrze w stylu etno arabskim budzi skojarzenia o opowieściach o Szeherezadzie, pałacach sułtanów, cennej biżuterii. Wystrój wnętrz w stylu orientalnym jest luksusowy, wyrafinowany i bogaty. Jest wypełniona szczegółami i kolorami. Odmiany odcieni bordo, szmaragdu, błękitu i terakoty łączą się ze złotem i srebrem.
  • Mówiąc o egipskim wystroju wnętrz, mamy na myśli przede wszystkim styl starożytnej cywilizacji. Najbogatsza kultura położyła podwaliny pod wiele dziedzin sztuki światowej. Egipcjanie przywiązywali szczególną wagę do mebli, w szczególności do ich wygody i funkcjonalności. Ale nie zapomnieli o pięknie: wygięte nogi, zdobione podłokietniki, rzeźby i dekoracyjne malowanie odróżniają meble tamtych czasów od współczesnych imitacji.

Dekoracje etno i szczegóły stylu

Przy urządzaniu wnętrza w duchu etno trzeba wziąć pod uwagę konkretny kierunek. Pomimo wielowiekowych tradycji i różnic leżących u podstaw każdego z nich, można wyróżnić charakterystyczne cechy wspólne, jaką mają dekoracje etno:

  • Elementy każdego kierunku wykorzystują podstawy filozofii lub religii.
  • Wykończenie naturalnymi materiałami. Jako materiały bazowe wykorzystuje się kamień i drewno, które uzupełnia się gliną, wyrobami metalowymi, szkłem i tekstyliami pochodzenia naturalnego.
  • Każdy kierunek posiada charakterystyczną paletę barw. Należą do nich zarówno naturalne kolory (Skandynawia), jak i wyraziste, jasne kolory (Maroko).
  • Dekoracje etno to m.in. akcenty z delikatnym oświetleniem.
  • Tradycyjne wnętrza nie mogą obejść się bez rozpoznawalnych wzorów, które nie tylko zdobią wystrój, ale także niosą ze sobą ładunek semantyczny.
  • Cechy każdego kierunku ukształtowały się pod wpływem klimatu i sposobu życia. Niezależnie od tego, jaki kraj inspiruje cię do odświeżenia wnętrza, tekstyliów, mebli – decyduj się tylko oryginalne dekoracje.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz