loader
Porady aranżacyjne

Stylowe lampy stołowe: Jakie warto kupić?

Lampa stołowa to obowiązkowy element dekoracyjny, bez którego nie może się obejść ani w domu, ani w biurze. Może pełnić zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną.

Stylowe lampy stołowe do salonu zgodnie z przeznaczeniem

Ich zaletami są mobilność, różnorodność kolorów i kształtów, możliwość skupienia światła na danej powierzchni oraz uniwersalność. Lampy te mogą różnić się przeznaczeniem, rodzajem mocowania oraz rodzajem źródła światła, czyli mocą i charakterem samej żarówki.

Stylowe lampy stołowe do salonu często służą nam jako urządzenie do pracy czy czytania. Lampy biurowe tworzą komfortową atmosferę, oświetlając miejsce pracy miękkim, przyćmionym światłem. Uzupełniają główne światło emitowane przez lampę sufitową. Dlatego lampom biurowym stawiane są specjalne wymagania przede wszystkim pod względem intensywności oświetlenia. Średnio wartość ta wynosi 300-500 luksów, co odpowiada 40-watowej żarówce. Jeśli jednak masz duże biurko, będziesz potrzebować jaśniejszej żarówki.

Na jakość światła wpływa nie tylko jasność, ale także cechy konstrukcyjne urządzenia - klosz, materiał produkcyjny. Stylowe lampy stołowe do salonu powinny mieć abażur w kształcie stożka. Lampy biurowe charakteryzują się prostym designem i dyskretną kolorystyką.

Eleganckie lampy stołowe dekoracyjne

Dużo ciekawsze są eleganckie lampy stołowe, które mają za zadanie nie tylko zapewnić dodatkowe oświetlenie, ale także ozdobić wnętrze. I tutaj również ważne jest, aby zrozumieć, jaką funkcję będzie pełnić lampa: czy będzie jedynie źródłem lokalnego oświetlenia, czy też częścią kompozycji projektowej i stanowić element wnętrza. Dodatkowo lampy dzielimy także ze względu na sposób montażu:

  • Na stojaku. Eleganckie lampy stołowe montowane są na płaskiej podstawie, w której często mieści się włącznik. Noga lampy może być elastyczna lub przegubowa w celu dostosowania kierunku światła.
  • Na klipsie: mocowana do powierzchni stołu, nie wymaga dodatkowej przestrzeni. Ta opcja jest najczęściej używana w modelach biurowych. Jednak sprawdzają się też w tworzeniu nowoczesnego wnętrza.
  • Na zacisku: niezawodne mocowanie. Jest także uniwersalna, gdyż można ją zamontować nie tylko na stole, ale także na parapecie, podłokietniku krześle, wszędzie tam, gdzie w danym momencie potrzebne jest dodatkowe światło.

Lampka nocna dekoracyjna

Lampki nocne dekoracyjne – jaką żarówkę wybrać?

Wreszcie ostatnim kryterium jest rodzaj żarówki, a co za tym idzie jakość i intensywność światła. Do wyboru pozostają:

  • Żarówki halogenowe. Ich wady to: duże zużycie energii przy niskiej wydajności. Podczas pracy bardzo się nagrzewają, większość pobieranej energii jest „wydawana” nie na oświetlenie, ale na ogrzewanie samej lampy. Nie jest to wygodne ani bezpieczne. Mają ograniczoną żywotność. Być może jedyną ich zaletą jest niska cena.
  • Lampki nocne dekoracyjne gdzie zamontowane są świetlówki, są bardziej ekonomiczne. Mają dłuższą żywotność i większe spektrum kolorów. Niestety zawierają rtęć, świecą nienaturalnym dla oczu światłem, migoczą i brzęczą. Nie jest to najlepsza opcja dla lamp stołowych.
  • Dzisiejsze lampy LED nie mają sobie równych pod względem zalet. Pobierają mało energii przy dużej wydajności, emitują przyjemne dla oczu światło, nie nagrzewają się, co sprawia, że ich zakres zastosowania jest praktycznie nieograniczony, a wysoką cenę rekompensuje długa żywotność.

Wszystkie lampki nocne dekoracyjne muszą oprócz mocy wskazywać siłę strumienia świetlnego mierzoną w lumenach, pokazywać ile światła emituje na metr kwadratowy powierzchni, a także stopień ochrony przed kurzem i wilgocią. Wskaźnik ten jest oznaczony jako IP i obok niego znajdują się dwie cyfry, z których pierwsza wskazuje poziom ochrony przed kurzem (od 0 do 6), druga przed wilgocią (od 0 do 8). Im wyższa liczba, tym wyższa ochrona.

Jak wybrać nowoczesne lampy na komodę?

Jeśli naszym zadaniem jest zakup lampy do pracy, to oprócz wspomnianych już wymagań dotyczących natężenia oświetlenia, równie ważną cechą jest współczynnik oddawania barw, czyli to jak dalece światło jest przyjazne dla oczu.

Najlepiej wybierać nowoczesne lampy na komodę, które emitują światło neutralne lub chłodne – orzeźwiają i wprawiają w nastrój do pracy. Z kolei, jeśli mają to być nowoczesne lampy na komodę do sypialni, decyduj się na ciepłe światło - relaksuje.

Im większa powierzchnia, tym jaśniejsza powinna być żarówka. Optymalna moc lampy stołowej wynosi 60 W dla żarówki, 15-16 W dla świetlówki, 8-10 W dla lampy LED. Lampa LED jest idealna pod każdym względem. Emituje odpowiednie światło, nie nagrzewa się i nie przepala.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz