loader
Dekoracja wnętrz

Klasyczny styl aranżacji: Wieczna elegancja w stylu klasycznym

Wnętrze w stylu klasycznym zachwyca wyrafinowaniem i szlachetnością, arystokratyczną atmosferą i luksusowymi detalami. Nic więc dziwnego, że klasyka ma wielu fanów.

Czym się charakteryzuje styl klasyczny wnętrza?

Kształtowanie się klasyki jako stylu wnętrz miało miejsce w Europie w XVI-XVIII wieku. A jego historia rozpoczęła się w starożytnej Grecji, która nadała temu stylowi architekturę, rzeźbę i malarstwo. To wyjaśnia obecność antycznych detali w klasycznej scenerii, które organicznie łączą się z elementami majestatycznego imperium, francuskim rokokiem i wykwintnym włoskim barokiem.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że styl klasyczny wnętrza jest zbyt pretensjonalny, jednak klasyka jest zaskakująco różnorodna. A efekt wizualny zależy od tak zwanych cech terytorialnych stylu, ponieważ każdy kraj europejski przyczynił się do rozwoju klasycznego wzornictwa. Styl klasyczny wnętrza ma następujące odmiany:

  • Wersja prowansalska, charakteryzująca się dużą ilością białych, jasnych tkanin i wzorów kwiatowych.
  • Klasyka angielska z dużą ilością naturalnego drewna.
  • Wnętrze pałacu francuskiego nawiązuje do czasów Ludwika XIV i luksusu Wersalu, uderza blaskiem złota i zdobnym wystrojem.
  • Włoskie klasyki z freskami i mauretańskimi mozaikami są przykładem szlachetności i elegancji.

Oprócz tego klasykę cechuje:

  • Monumentalność i duże elementy architektoniczne. Mogą to być antyczne kolumny, łuki, nisze, pilastry, gzymsy sufitowe. Ich zadaniem jest, podkreślenie skali pomieszczenia, skomplikowanie konfiguracji i układu, nadanie pałacowego charakteru.
  • Prawidłowa geometria i wyraźne proporcje. Pokoje o klasycznym wnętrzu powinny mieć kształt kwadratu lub prostokąta z symetrycznie rozmieszczonymi drzwiami i oknami. We współczesnych realiach geometrię można regulować za pomocą różnych technik projektowania.
  • Symetryczny układ. Oznacza to utworzenie osi symetrii, którą tworzy centralny mebel i element kontuarowy, a także obecność sparowanych mebli, lamp i dekoracji, które usprawniają przestrzeń.
  • Drogie wykończenie. Priorytetem są marmury i granity, panele z naturalnego drewna, tynki weneckie, freski i designerskie tapety.

Zdecyduj się na eleganckie meble klasyczne

Meble w stylu klasycznym można nazwać dziełem sztuki. Stoły, konsole, komody, szafki nocne, łóżka, bankiety, kanapy i witryny charakteryzują się wyszukanymi formami, których uzupełnieniem są:

  • Pięknie zaokrąglone nogi.
  • Elewacje panelowe.
  • Wstawki ze szkła matowego.
  • Okucia metalowe w odcieniach antycznego brązu, miedzi, mosiądzu, złota czy srebra.

Eleganckie meble klasyczne wykonane są z litego drewna, pokrytego woskiem lub lakierem matowym. A eleganckie meble klasyczne w stylu pałacowym lub prowansalskim są pomalowane na kolor biały, mleczny, kremowy, szaro-oliwkowy.

Nowe meble w starym stylu

Jak stworzyć nowe meble w starym stylu?

Aby stworzyć nowe meble w starym stylu, stosuje się specjalne techniki postarzania:

  • Patynacja - stosowana do nadawania meblom antycznego wyglądu. Patyna może być tradycyjna (ciemnoszara lub zielonkawa), złota lub srebrna, nakładana na elementy reliefowe, podkreślająca sylwetkę produktu.
  • Rzeźba - im bardziej złożona i szczegółowa, tym na droższą wygląda. A głównymi motywami rzeźbienia są florystyka i ozdoby antyczne (najczęściej można spotkać grecki meander).
  • Intarsja mozaikowa - składa się z fragmentów forniru o różnej kolorystyce, stosowanych do ozdabiania blatów, zagłówków, frontów szafek i szafek.
  • Złocenie - polega na nałożeniu na powierzchnię produktu płatka złota lub płatka złota, wykonywane jest, kiedy chcemy stworzyć nowe meble w starym stylu i połączyć je z rzeźbami.

Wnętrza klasyczne nowoczesne – na co zwrócić uwagę?

Głównym elementem dekoracyjnym klasyki są sztukaterie gipsowe, którymi ozdabia się ściany i sufity, otwory okienne i drzwiowe oraz detale architektoniczne obecne we wnętrzu (portale, łuki, fryzy itp.). Ale są inne opcje wystroju, jeśli chodzi o wnętrza klasyczne nowoczesne.

Freski mogą być wielkoformatowe (zajmujące całą powierzchnię ściany) lub małe (często ozdabiają filary, nisze, biegi schodów). Innym popularnym motywem ozdabiającym wnętrza klasyczne nowoczesne są witraże.

Witrażem można ozdobić wszystko: sufit, ściany, drzwi wewnętrzne, fasady mebli, ekrany i ścianki działowe. Najważniejsze, aby kolorystyka i tematyka witraża nie kolidowała z kolorystyką i koncepcją wnętrza.

W stylu klasycznym pożądane są płaskorzeźby tematyczne lub panoramiczne, przypominające obrazy z efektem 3D. Mogą być kamienne, gipsowe lub drewniane, białe, w odcieniach sepii, z patyną lub bez. Ale ten rodzaj dekoracji jest drogi, ponieważ technologia tworzenia płaskorzeźb jest złożona, a większość pracy wykonywana jest ręcznie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz