loader
Porady aranżacyjne

Czym wypełnić donice z wkładem?

Rośliny w domu dodają mu nie tylko przytulności. Powodów, dla których warto mieć rośliny w domu jest znacznie więcej. W pomieszczeniach, w których ustawione są rośliny doniczkowe znacznie zwiększa się ilość tlenu, a zmniejsza obecność dwutlenku węgla. W pomieszczeniach tych panuje także większa wilgotność. Wiele osób zdobi roślinami doniczkowymi nie tylko swoje wnętrza, ale także tarasy, balkony, a nawet ogrody. Rośliny doniczkowe można sadzić w bardzo różnych pojemnikach, ale najczęściej wybierane są doniczki. Są one bardzo zróżnicowane pod względem wielkości, kształtów, kolorów i materiałów. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się duże donice. Mają one mnóstwo zalet. Pojawia się jednak pytanie, jakie wypełnienie do doniczek wysokich zastosować?

Czym odznaczają się duże donice?

Duże donice mają mnóstwo zalet. Jedną z największych jest możliwość posadzenia w nich roślin dorastających do znacznej wysokości. Ponadto donice te doskonale nadają się do tworzenia w nich atrakcyjnych kompozycji do domu, na balkon i taras. Kompozycje w dużych donicach mogą zdobić także wejścia do restauracji, hoteli, biur i innych często odwiedzanych przez mnóstwo ludzi miejsc. Do ich wykonania wykorzystuje się bardzo różne materiały. W ogrodach doskonale sprawdzą się duże donice wykonane z betonu. Tego typu donice są bardzo wytrzymałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Oznacza to, że będą mogły być wykorzystywane do nasadzeń przez naprawdę bardzo długie lata. Kolejnym materiałem, z którego produkowane są duże donice jest drewno. Zarówno betonowe, jak i drewniane donice są bardzo ciężkie, dlatego też wykorzystuje się je do nasadzeń w ogrodach i wokół różnych budynków użyteczności publicznej. W sprzedaży można znaleźć też donice wyprodukowane z tworzywa sztucznego, w tym z technorattanu. Mimo dużych rozmiarów są one lekkie, łatwo można przenieść je w inne miejsce. Tworzywo, z którego wykonane są te donice odznacza się bardzo wysoką jakością. Donice są bardzo estetyczne, dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, trwałe i wytrzymałe, a do tego można wykorzystać je do nasadzeń nie tylko na zewnątrz, ale także w domu.

Duże donice z wkładem

Wśród dużych donic wyróżnia się też donice z wkładem. Doniczki z wkładem są wybierane ostatnio naprawdę bardzo często. Doskonale bowiem nadają się do sadzenia zarówno roślin jednorocznych, które będą zdobić balkon i taras tylko przez jeden rok, jak i roślin wieloletnich, niewielkich krzewów i miniaturowych drzewek. Donice z wkładem chętnie wybierane są także do wnętrz. Donice te wykonane są z bardzo wysokiej jakości tworzywa sztucznego, są więc wytrzymałe i trwałe. Ich cechą charakterystyczną jest także bardzo atrakcyjny i nowoczesny design. Producenci oferują donice z wkładem w wielu kolorach. Ich powierzchnia może być matowa, satynowa albo błyszcząca. Do tego  może być gładka albo mieć ciekawą fakturę w bardzo różnorodne desenie. Na rynku można znaleźć również duże donice z wkładem, które są od dołu podświetlane.

Duża donica z wkładem

Wypełnienie dużych donic: co wybrać?

Duże donice na ogół nie mają w dnie otworu do odprowadzania wody, dlatego też sadząc rośliny w nich rośliny koniecznie musimy wykonać drenaż. Jego zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wody. Drenaż chroni więc korzenie roślin przed gniciem. Do wykonania drenażu można wykorzystać kawałki potłuczonej glinianej doniczki albo żwirek. W sklepach ogrodniczych dostępny jest także keramzyt. To specjalne kruszywo, które wytwarzane jest z gliny wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze. Keramzyt jest więc materiałem naturalnym, bezpiecznym dla roślin i ludzi. Warstwa keramzytu w donicy powinna mieć około 10 cm.

Jak sadzić kwiaty w doniczce z wkładem?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak sadzić rośliny w doniczce z wkładem? Okazuje się, że jest to bardzo proste. Wkłady do dużych donic pełnią w nich klasycznej doniczki. Ta umieszczoną wewnątrz doniczkę można z łatwością wyjąć, gdy chcemy sadzić w niej rośliny. Ułatwia to zarówno sadzenie roślin, jak pozwala zaoszczędzić mnóstwo ziemi. Przystępując do sadzenia roślin w donicy z wkładem pierwszej kolejności wyjmujemy do, wykonujemy drenaż, wsypujemy odpowiednią ziemię i sadzimy rośliny. Postępujemy więc dokładanie tak samo, jak sadząc rośliny w klasycznych donicach.  Wkład z posadzoną rośliną wystarczy już tylko umieścić w osłonce. Doniczki z wkładem świetnie nadają się sadzenia roślin doniczkowych. Godne polecenia kwiaty w wysokich donicach do salonu to na przykład draceny i draceny. W donicach tych świetnie też będzie wyglądał zamiokulkas.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz